KÜTÜPHANE

Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Üniversitemizin 22.05.2008 tarihinde kurulması ile oluşturulmuştur. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak amacımız bilgi erişimine yönelik en hızlı, en ekonomik, en doğru hizmet anlayışını benimseyerek, üniversitemizde yapılan araştırmaları ve öğretimi desteklemek, gerek kütüphanemizde gerekse kütüphane dışı birimlerimizde akademik personelimizin, idari personelimizin, öğrencilerimizin ve kurum dışı ziyaretçilerimizin ihtiyaç duyabileceği bilimsel ve kültürel materyalleri sağlamak, düzenlemek ve bilgi çağına adapte, profesyonel bir hizmet sunmaktır.  

Merkez Kütüphanemiz; 22 Ekim 2016 tarihine kadar Üniversitemiz Dede Korkut Kampüsünde, 3 katlı binada ve 650 m2’lik bir alan üzerinde kullanıcılarına hizmet vermiştir. Bu tarihten sonra Merkez Kütüphanemiz, yeni Kütüphane binamız yapılıncaya kadar Baberti Külliyesinde bulunan Bayburt Eğitim Fakültesi hizmet binasına geçici olarak taşınmış ve 1033 m2’lik bir alanda hizmet vermiştir. Kütüphanemiz 2018 Eylül ayı itibarı ile Baberti Kampüsünde yapılan yeni binasına taşınmış olup toplam 11.355 m² kullanım alanı olan kütüphanemiz açık raf sistemi ile kullanıcılarına hizmet vermeye başlamıştır. 

Fiziksel Yapı 

Kütüphanemiz 2018 Eylül ayı itibarı ile Baberti Kampüsünde yapılan yeni binasına taşınmış olup toplam 11.355 m² kullanım alanı olan kütüphanemiz aynı anda 700 okuyucu kapasitesi ile hizmet vermeye başlamıştır. 

Baberti Külliyesi Kütüphanemiz Giriş bölümünde, ödünç-iade ATM si (Self Servis Kitap İstasyonu), kullanıcılarımızın kütüphane otomasyonuna erişebilecekleri Katalog Tarama Kioskları, danışma hizmetleri birimi mevcuttur.  

Kütüphanemizin giriş katı kullanıcılarımızın rahatça çalışmasını sağlayacak özel şekilde düzenlenmiş olup, 1,2,3 katlarımız ise kitap koleksiyonu, ders çalışma masaları ile ekip çalışmaları için 12 adet sesli çalışma odaları ve idari ofislerden oluşmaktadır. 

Kaynaklar 

Kütüphanemizde, kataloglaması tamamlanmış 101.200, kataloglama çalışmaları devam eden 6500 adet olmak üzere yaklaşık 108.000 adet basılı kitap bulunmaktadır. 

Toplam veri tabanı sayımız 24’tür. Bunlardan 3 tanesi intihal programı, 21 tanesi ise veri içerikli elektronik kaynaktır. Veri tabanlarımızdan birisi, satın alma yoluyla koleksiyonumuza kattığımız 3299 adet elektronik kitaptan oluşmaktadır. Toplam elektronik kitap sayımız 4.775.000 adettir. Elektronik veri tabanlı dergi sayımız ise 168.788 adetten oluşmaktadır  

Abone olduğumuz Basılı Süreli Yayın sayımız ise 56 dergiden oluşmaktadır.